Reklama

Zakordonnaja Jewropa

Zakordonnaja Jewropa

16.05.2004
Czyta się kilka minut
1 maja, w dniu wejścia dziesięciu nowych państw do Unii, przekraczam dwie granice. Najpierw polsko-słowacką, wewnątrz Wspólnoty. Potem zewnętrzną: słowacko-ukraińską. Oba przejścia graniczne dzieli 300 km. Ten sam kontynent, narody porozumiewające się bez tłumacza, podobne miejsca. Ale różne światy. Dierżawnyj kordon to nie tylko sztuczna bariera, oddzielająca ludzi. To linia wyzwalająca demony.
R

Radość, szampan, słowackie bułeczki, polski bigos, głośne śpiewy i góralska muzyka. Tak wyglądało przejście graniczne na Łysej Polanie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Piłowanie szlabanu zamykającego graniczny most na Białce rozpoczął primator, czyli burmistrz słowackiego miasta Wysokie Tatry (to właściwie nie jedno miasto, ale “federacja" słowackich miasteczek, rozsianych u podnóża słowackich Tatr - red.). Potem wziął się do roboty wójt Bukowiny Tatrzańskiej. Chwilę później szlaban był już pocięty na drobne kawałki, bo każdy chciał zdobyć jego fragment na pamiątkę.

Ponad pięciuset polskich i słowackich górali z własnej, nieprzymuszonej woli przyjechało w środku nocy na Łysą Polanę, aby wziąć udział w takim otwieraniu granicy.

***

Kilka godzin później, już po imprezie. Szary świt, pusto. W budce z czterema...

9036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]