Reklama

Zadufanie

Zadufanie

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Zadufanie jest przeciwieństwem skromności lub wstrzemięźliwości. A przede wszystkim jest świadectwem braku realizmu w stosunku do samego siebie. Człowiek zadufany sądzi, że może bardzo wiele, a jeżeli mu się to nie udaje (a z reguły się nie udaje), to winę zrzuca nie na siebie, lecz na liczne zewnętrzne okoliczności, które uniemożliwiły mu realizację planów. Oczywiście, wiele typowych przykładów zadufania znajdziemy w klasie politycznej, ale politykami tu się nie zajmujemy.
Ś

Świadomość naszych możliwości jest cechą, jaką wyrabiamy sobie stopniowo. Dzieci, małe dzieci, mają ją w znikomym stopniu i dlatego, kiedy zaczną chodzić, trzeba na nie tak bardzo uważać. Mój starszy kot, kiedy zobaczył jak nowo nabyty młody kociak wspina się na szczyt akacji, też chciał dokonać tego wyczynu i zleciał. Z minimalnymi - na szczęście - obrażeniami. Nie obliczył sił na zamiary, bo to powiedzenie opisuje dokładnie realizm w ocenie nas samych, a nieumiejętność mierzenia sił na zamiary jest właśnie przejawem zadufania. Zdawanie sobie sprawy z własnych możliwości i ograniczeń zmusza nas do analizowania samego siebie, ale trzeba uważać, bo łatwo jest w tej analizie posunąć się za daleko i bądź to uznać, że w gruncie rzeczy nie stać nas na niemal nic, czyli popaść w błąd perfekcjonizmu, bądź zbytnio zainteresować się naszym "ja" i popaść w błąd autopsychoanalizy....

3599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]