Reklama

Żadnej pracy się nie boję

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Kobiety szkodzą sobie nawzajem. Gdyby potrafiły się organizować, jak od wieków czynią to mężczyźni, stanowiłyby realną władzę w parlamencie i biznesie, do czego m.in. mobilizuje IV Kongres Kobiet.
il. Joanna Grochocka
K

Kobieta emancypowała się w PRL-u. Ze wsi pojechała do miasta, wykształciła się, zdobyła finansową niezależność. Świadoma i pewna siebie, zrywała z tradycją sprowadzającą ją do bycia matką i żoną.

Tkaczki z Żyrardowa są dziś symbolem: w 1951 r., w trakcie strajku, twardo negocjowały swoją pozycję w sferze publicznej. Walcząc o polepszenie warunków pracy, wykorzystywały tożsamość pracownic socjalistycznego państwa. Wypunktowały rozbieżności między projektem komunistycznym a ich realnymi potrzebami. Nie pozostały biernymi odbiorczyniami państwowych „przywilejów”, ale, w miarę możliwości, domagały się od władz realizacji obietnic.

Dalej było coraz gorzej. Solidarność działała tak, aby kobiety nie musiały pracować i zajęły się tym, do czego są według kulturowej kliszy stworzone: do rodzenia, niańczenia i obiadków domowych. Ruch opozycyjny zdążył jeszcze wykorzystać ich...

5503

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]