Reklama

Zabawa „Lalką”

Zabawa „Lalką”

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Przejściu od świata arystokracji do świata celebrytów towarzyszy w "Lalce" Wiktora Rubina ukazanie drogi od olśnienia kapitalizmem, do bolesnego nim rozczarowania.
O

Od lat marzyło mi się, żeby ktoś wystawił w Polsce "Lalkę", tak jak Frank Castorf wystawia w Berlinie dzieła Dostojewskiego: nie podchodząc do tej powieści na klęczkach, ale przepuszczając ją przez teatralną maszynkę, zmieloną wraz z tym wszystkim, co przyniósł ostatni wiek - wojnami i totalitaryzmami, rozwojem technologicznym i popkulturą, globalizacją i władzą mediów. Żeby ktoś zrobił przedstawienie, w którym współtworzący spektakl na równi z inscenizatorem aktorzy daliby książkowym postaciom swoje twarze i emocje, grając ostro, prowadzeni impulsami, a nie partyturą kroków, gestów i słów. Cóż z tego, że Martin Wuttke, genialny aktor Castorfa, z racji wieku i wyglądu nijak nie pasuje do powieściowego wizerunku Myszkina czy Raskolnikowa - dla mnie już zawsze protagoniści Dostojewskiego będą mieli jego twarz. "Lalka" Wiktora Rubina nie ma takiej mocy, ale przyznać trzeba, że...

7767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]