Reklama

Za kulisami polityki

Za kulisami polityki

13.05.2008
Czyta się kilka minut
ŚWIAT WEDŁUG MELLERA. Życie i polityka: ku przyszłości - miała to być jedna książka, rozmowa rzeka Michała Komara ze Stefanem Mellerem opowiadająca o tym, jak urodzony podczas wojny we Francji syn przedwojennych komunistów, historyk i tłumacz, po Marcu ’68 zajmujący się roznoszeniem mleka i pracą w spółdzielni kosmetycznej, został ministrem spraw zagranicznych Rzeczypospolitej.
P

Plany zmieniono, przede wszystkim z powodu postępującej choroby Mellera, i ogromny materiał podzielono. Część pierwszą udało się wydać na tydzień przed odejściem autora. Teraz otrzymujemy drugą.

Obie części - o pierwszej pisałem na łamach "Książek w Tygodniku" - dzieli cezura, która nie jest czysto mechaniczna. To jesień 1992, kiedy Stefan Meller rozpoczął pracę w MSZ-cie. Tom pierwszy był wielowątkowy - opowiadał o skomplikowanych losach rodziny autora, o jego dorastaniu, o Warszawie lat 60., o Marcu i jego konsekwencjach, o "Solidarności", o pracy naukowej i sprawach osobistych. Tom drugi wypełnia niemal wyłącznie relacja zza kulis świata polityki i dyplomacji III RP. To książki odmienne w tonacji, choć złączone osobowością autora, jego poczuciem humoru i wewnętrznym ciepłem, wyczuleniem na szczegół i anegdotę, a także na perspektywę historyczną zdarzeń, w...

4075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]