Reklama

Z nieba na ziemię

Z nieba na ziemię

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Już w 1965 r. attaché prasowy amerykańskiej ambasady pisał, że jedyną rzeczą, która może wywołać rewolucję w tym kraju, w ciągu dwóch godzin i to całkiem przypadkowo, byłby przyjazd papieża. Jak się okazało, miał wiele racji.

“O rany boskie!" miał krzyknąć Edward Gierek, gdy usłyszał wiadomość o wyborze Karola Wojtyły na papieża. Chwilę później miał powiedzieć do żony: “Wielkie to wydarzenie dla narodu polskiego i duże komplikacje dla nas". W swoich wspomnieniach były I sekretarz nierzadko mija się z prawdą. W tej kwestii możemy mu jednak wierzyć: wybór Wojtyły na papieża oznaczał duże komplikacje dla PZPR.

Schyłkowa retoryka

Wiadomość z Rzymu zaskoczyła cały świat, ale dla PZPR był to szok wyjątkowy. Polska telewizja nie przerwała nadawania programu, choć była to pora wieczornych wiadomości. Następnego dnia “Trybuna Ludu", naczelny organ partii, dała jedynie skąpą, choć zamieszczoną na pierwszej stronie informację, opatrzoną komentarzem rzecznika rządu, który plótł coś o “piekle wojny" i ojczyźnie idącej “drogą wszechstronnego rozwoju". Było jasne...

29123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]