Reklama

Z nieba na ziemię

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Już w 1965 r. attaché prasowy amerykańskiej ambasady pisał, że jedyną rzeczą, która może wywołać rewolucję w tym kraju, w ciągu dwóch godzin i to całkiem przypadkowo, byłby przyjazd papieża. Jak się okazało, miał wiele racji.

“O rany boskie!" miał krzyknąć Edward Gierek, gdy usłyszał wiadomość o wyborze Karola Wojtyły na papieża. Chwilę później miał powiedzieć do żony: “Wielkie to wydarzenie dla narodu polskiego i duże komplikacje dla nas". W swoich wspomnieniach były I sekretarz nierzadko mija się z prawdą. W tej kwestii możemy mu jednak wierzyć: wybór Wojtyły na papieża oznaczał duże komplikacje dla PZPR.

Schyłkowa retoryka

Wiadomość z Rzymu zaskoczyła cały świat, ale dla PZPR był to szok wyjątkowy. Polska telewizja nie przerwała nadawania programu, choć była to pora wieczornych wiadomości. Następnego dnia “Trybuna Ludu", naczelny organ partii, dała jedynie skąpą, choć zamieszczoną na pierwszej stronie informację, opatrzoną komentarzem rzecznika rządu, który plótł coś o “piekle wojny" i ojczyźnie idącej “drogą wszechstronnego rozwoju". Było jasne...

29123

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]