Reklama

Milenium bez Papieża

Milenium bez Papieża

18.07.2006
Czyta się kilka minut
Na obchody Milenium Chrztu Polski kładł się cieniem inspirowany przez Gomułkę konflikt państwa z Kościołem. Przybierał różne formy - czasem groźne, czasem groteskowe. Jego istotą było jednak dążenie do ograniczenia możliwości religijno-społecznego oddziaływania Episkopatu i zepchnięcie Kościoła do względnie tolerowanego przez komunistów "chrześcijaństwa spod znaku zakrystii.
Papież Paweł VI
W

W roku Wielkiego Jubileuszu (1966) jeszcze jednym przejawem tego konfliktu była sprawa pielgrzymki papieża Pawła VI. Episkopat rozważał możliwość jego przyjazdu - 3 maja 1966 r. na Jasną Górę - na centralne uroczystości zakończenia obchodów milenijnych. 10 maja 1965 r. Prymas Stefan Wyszyński odbył w tej sprawie w Rzymie poufną rozmowę z abp. Angelo Dell'Acqua, przedstawiając modus procedendi planowanej wizyty. Zastępca Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej był przekonany, że Paweł VI odniesie się pozytywnie do prośby Prymasa Polski. Podczas audiencji, która odbyła się dzień później, kard. Wyszyński nie otrzymał jednak w tej sprawie żadnej odpowiedzi. Zapytany przez ambasadora Polski w Rzymie Adama Willmana o sprawę przyjazdu Papieża Prymas mówił: "Nie było dotąd zaproszenia ze strony Episkopatu. Chcemy naprzód wyczuć stanowisko rządu. Gdyby było pozytywne, wtedy Episkopat w...

13311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]