Reklama

Wzięli i podpisali

Wzięli i podpisali

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Był grudzień 1991 r., zaczynała się sążnista zima. Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy, Stanisław Szuszkiewicz, przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, i Borys Jelcyn, prezydent Rosji, spotkali się w myśliwskiej rezydencji w Wiskulach, maleńkiej miejscowości nieopodal polskiej granicy. I przesądzili o upadku Kraju Rad.
Oni rozwiązali ZSRR - od lewej: Leonid Krawczuk, Stanisław Szuszkiewicz i Borys Jelcyn /fot. za www.pseudology.org
Z

Zanim doszło do ich spotkania, Michaił Gorbaczow, prezydent Związku Radziec­kiego - teoretycznie ciągle istniejącego - przez kilka miesięcy próbował powstrzymać nieuchronny rozpad Imperium. Pierestrojka poszła w zupełnie innym kierunku, niż zamierzał, a gdy w styczniu 1991 r. posłał czołgi przeciw cywilom w Wilnie, na "gorbimanię" już nikt nie chciał się nabrać.

Gensek zapraszał jeszcze przywódców radzieckich republik pod Moskwę, do Nowo-Ogariewa. Próbował tam przekonać ich do stworzenia nowej konfederacji suwerennych państw. Narodzić się ona miała 20 sierpnia 1991 r.

Ale dzień wcześniej w Moskwie doszło do puczu wojskowego. Jego pomysłodawcy chcieli cofnąć czas, ochronić komunizm i ZSRR.

Wyszło inaczej: pucz, szybko zdławiony, przyczynił się do zakazania działalności komunistycznej partii i do rozpadu ZSRR. Obnażył fikcję...

18459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]