Reklama

Ładowanie...

Wzięli i podpisali

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Był grudzień 1991 r., zaczynała się sążnista zima. Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy, Stanisław Szuszkiewicz, przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, i Borys Jelcyn, prezydent Rosji, spotkali się w myśliwskiej rezydencji w Wiskulach, maleńkiej miejscowości nieopodal polskiej granicy. I przesądzili o upadku Kraju Rad.
Oni rozwiązali ZSRR - od lewej: Leonid Krawczuk, Stanisław Szuszkiewicz i Borys Jelcyn /fot. za www.pseudology.org
Z

Zanim doszło do ich spotkania, Michaił Gorbaczow, prezydent Związku Radziec­kiego - teoretycznie ciągle istniejącego - przez kilka miesięcy próbował powstrzymać nieuchronny rozpad Imperium. Pierestrojka poszła w zupełnie innym kierunku, niż zamierzał, a gdy w styczniu 1991 r. posłał czołgi przeciw cywilom w Wilnie, na "gorbimanię" już nikt nie chciał się nabrać.

Gensek zapraszał jeszcze przywódców radzieckich republik pod Moskwę, do Nowo-Ogariewa. Próbował tam przekonać ich do stworzenia nowej konfederacji suwerennych państw. Narodzić się ona miała 20 sierpnia 1991 r.

Ale dzień wcześniej w Moskwie doszło do puczu wojskowego. Jego pomysłodawcy chcieli cofnąć czas, ochronić komunizm i ZSRR.

Wyszło inaczej: pucz, szybko zdławiony, przyczynił się do zakazania działalności komunistycznej partii i do rozpadu ZSRR. Obnażył fikcję...

18459

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]