Reklama

Wyzwanie „inaczej"

Wyzwanie „inaczej"

04.05.2006
Czyta się kilka minut
Myślę, że większość czytelników "TP to osoby, którym zależy na jakości ich własnej wiary, a także na tym, by nawa Kościoła polskiego nie dryfowała, jak to określa ks. Tomasz Węcławski, ale płynęła ku czasom "trzeciego procesu - ku epoce dialogu toczonego w obrębie "religii wolności.
/rys. M. Owczarek
"

"Poza mniej lub bardziej oczywistymi postaciami religijności ludzi religijnych, jest ogromny obszar ludzkich historii i doświadczeń, które w żaden sposób nie dają się wpisać w to, co zwyczajnie »religijne«, ale są i będą - pisze autor "Trzech procesów". - Religia wolności to ta, która przyjmuje ów obszar jako szansę dla nas wszystkich, a nie jako zagrożenie". Należę do tych, którzy chcą uczestniczyć w "trzecim procesie", mimo świadomości ograniczeń wynikających z niedostatku wiedzy religijnej i pokory przez te ograniczenia dyktowanej. Pokornie więc formułuję pytania. Najpierw pomocnicze.

Czy możemy rozpoznać?

Bardzo inspirująca jest przypomniana (z dawnego tekstu ks. Węcławskiego) typologia religijności: autor wyróżnia cztery jej rodzaje, po czym dopowiada piąty - ową religię wolności. Nie będę oryginalna, pragnąc znaleźć...

6506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]