Reklama

Wyzwanie dla republiki

Wyzwanie dla republiki

05.01.2017
Czyta się kilka minut
Francuska minister pracy przygotowała przewodnik zachowań religijnych w firmach prywatnych. To odpowiedź na coraz mocniejsze manifestowanie religii, zwłaszcza islamu, w miejscu pracy.
Przed Wielkim Meczetem w Paryżu, listopad 2015 r. Fot. Thierry Chesnot / GETTY IMAGES

​Takie zachowania, kiedyś sporadyczne, dziś są masowe. We francuskich liniach lotniczych Air France personel naziemny, składający się w dużym stopniu z francuskich muzułmanów, nie odpowiada na pozdrowienia stewardes, odmawia podawania im ręki. Skutkiem jest konflikt w załodze, który prowadzi do konfrontacji z udziałem związków zawodowych i zarządu. Inny słynny przypadek: muzułmańska chusta, którą nosi Fatima Afif, wicedyrektorka żłobka „Baby Loup” w Chanteloup-les-Vignes, staje się przyczyną zwolnienia jej z pracy. Kobieta walczy o odszkodowanie w sądach kilku instancji, ostatecznie przegrywa. Dalej: w RATP, publicznej firmie transportowej, mężczyźni-muzułmanie odmawiają uznania kobiety jako swego zwierzchnika. Z kolei w Paprec, gigancie w sektorze recyklingu odpadów, pracownicy podpisują tzw. laicki regulamin, zakazujący noszenia symboli religijnych w pracy...
...

4865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]