Reklama

Kościół sprzedam, kościół kupię

Kościół sprzedam, kościół kupię

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Co roku około 20 świątyń katolickich przechodzi we Francji w prywatne ręce. Kilka jest wyburzanych, inne niszczeją. Okazuje się, że część z nich, zwłaszcza na prowincji, nie ma już racji bytu. Przynajmniej finansowo.
Caen, ruiny kościoła św. Idziego z XI w., zniszczonego podczas bombardowania miasta w 1944 r. / KATARZYNA STAŃKO
Caen, ruiny kościoła św. Idziego z XI w., zniszczonego podczas bombardowania miasta w 1944 r. / KATARZYNA STAŃKO
B

Burgundia. To tutaj, 10 minut od Nevers – trzeciego największego miasta regionu – na średniowiecznym szlaku pielgrzymkowym, który prowadzi aż do grobu św. Jakuba i katedry Santiago de Compostela w Hiszpanii, znajduje się romański kościółek z przepiękną kaplicą. Zabytek, i to jaki: XII wiek.

W ogłoszeniu agencji nieruchomości Patrice Besse czytamy: „Obecni właściciele dbali o obiekt, wykonując różne prace, a dużą powierzchnię oraz łuki okresu romańskiego łatwo można dalej przebudowywać. Kaplica została już wcześniej przekształcona w kuchnię, zakrystia w toalety, a główna nawa w obszerne sale, gdzie można urządzać przyjęcia. Teren wokół kościoła porośnięty jest trawą i obejmuje niewielki parking”.

Istniejąca od ponad tysiąca lat droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Początki kultu...

12073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]