Reklama

Wywrotowiec z Nazaretu

Wywrotowiec z Nazaretu

10.04.2005
Czyta się kilka minut
4 marca 1983 r. na lotnisku w Managui Jan Paweł II spotkał ks. Ernesto Cardenala, ministra kultury w rządzie Daniela Ortegi. Cardenal, zbuntowany przeciw hierarchii poeta i rewolucjonista, ukląkł przed Papieżem. Usłyszał: Ureguluj swoje stosunki z Kościołem.
P

Pytanie tylko, w jakim tonie Papież wypowiedział te słowa. Jedni - jak np. Edward Stourton z BBC - twierdzą, że Papież posłużył się “tonem nieznoszącym sprzeciwu". Zdecydowanym ruchem cofnął dłoń z pierścieniem, który Cardenal chciał ucałować, nawet pogroził palcem. Z kolei George Weigel w “Świadku nadziei" - powołując się na nuncjusza w Nikaragui, arcybiskupa Montezemolo - pisze, że Jan Paweł II mówił głosem “ciepłym i przyjaznym". To nie była “nagana, lecz zaproszenie".

Pierwsze lata pontyfikatu Jana Pawła II upłynęły pod znakiem porządkowania spraw odłożonych ad acta za czasów Pawła VI, dotyczących przede wszystkim kontestowania Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Obok np. sprawy Hansa Künga zaliczał się do nich również problem tzw. teologii wyzwolenia. Toczące Amerykę Łacińską nędza i wyzysk prowokowały do poszukiwania środków zaradczych. Jedną z takich...

5460

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]