Reklama

Sen o Europie

Sen o Europie

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Dyskutujemy o większej integracji politycznej w Unii Europejskiej, a tymczasem w takich państwach jak Francja, Holandia czy Włochy integracja nie działa na poziomie narodowym. Urodzone w Europie drugie pokolenie imigrantów - choć edukowane w państwowych szkołach i karmione hasłami o równouprawnieniu - wystawia swym dobroczyńcom fatalne świadectwo. Wyjściem są głębokie reformy społeczno-gospodarcze. Ale na to nie ma zgody ani polityków, ani obywateli.

“American dream, hołubione amerykańskie marzenie, kiedyś przedmiot zazdrości całego świata, to ideał, który doprowadził Amerykę do impasu, w jakim znajduje się obecnie. (...) Podczas gdy amerykański duch męczy się i marnieje zapatrzony w przeszłość, rodzi się nowe europejskie marzenie. Jest to marzenie znacznie lepiej pasujące do następnego etapu w podróży człowieka, etapu, który ma doprowadzić ludzkość do globalnej świadomości wynikającej z coraz gęstszej sieci wzajemnych zależności łączących społeczeństwo ery globalizacji".

Ten, kto napisał te słowa - Jeremy Rifkin, autor “Europejskiego marzenia" - nie mógł przewidzieć, że europejska rzeczywistość wystawi je na aż tak ciężką próbę. Niedawna polska promocja jego książki odbyła się w momencie, gdy na ulicach setek francuskich miast zaczęto robić porządki po trwających trzy tygodnie zamieszkach.

...
16550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]