Reklama

Ładowanie...

Nie możemy się poddać

Nie możemy się poddać

12.09.2022
Czyta się kilka minut
Wadzim Żeromski
Ł

Łukaszenka mści się na młodych – tak olbrzymie wyroki dla dziesięciorga białoruskich opozycjonistów skomentował Franciszak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej.

6 września w Mińsku zapadły wyroki od 5 do 17 lat więzienia. Wśród skazanych jest Marfa Rabkova (na zdjęciu), 27-letnia działaczka Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, o której pisaliśmy niedawno w „TP” (nr 32). Dostała 15 lat i to czyni ją kobietą z najwyższym w Białorusi wyrokiem w sprawie politycznej. Młodych ludzi skazano pod zarzutami organizowania zamieszek, a także tworzenia organizacji o charakterze przestępczym i ekstremistycznym. Tak reżim karze za udział w protestach po sfałszowanych wyborach w 2020 r.

– To trudny dzień, ale nie możemy się poddawać – przekazał nam mąż Rabkovej, która w mowie końcowej nie przyznała się do zarzutów. „Ilekroć pomagamy sobie nawzajem, ilekroć o siebie dbamy i jesteśmy solidarni, tym bliżej jesteśmy naszej Białorusi. Niech żyje Białoruś, Sława Ukrainie” – oświadczyła w sądzie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]