Reklama

Wynton Marsalis: "The Magic Hour"

Wynton Marsalis: "The Magic Hour"

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Album “The Magic Hour" skomponowany został tak, jakby jego scenariusz dyktował sam Alfred Hitchcock. Wszystko zaczyna się od trzęsienia ziemi, czyli występu wokalistki Dianne Reeves w pierwszym, poniekąd programowym, utworze “Feeling of Jazz". Później temperatura stopniowo rośnie, aż do kulminacji w utworze “Baby, I Love You", w którym śpiewa Bobby McFerrin.
P

Poza tym płyta jest instrumentalna, nagrana w klasycznym kwartecie, co znaczy że Wynton Marsalis - po opuszczeniu firmy Columbia, dla której zrealizował bodaj pół setki albumów (w jednym tylko roku 1999 wydał osiem tytułów z muzyką jazzową i klasyczną; baletową, musicalową, filmową, kameralną i bigbandową!) i po dwóch latach milczenia - wrócił do źródeł, czyli do grania w małym zespole, którego każdy z członków może popisać się nie tylko umiejętnościami integracyjnymi, ale również solowymi.

Wyntonowi Marsalisowi, jedynemu spośród jazzmanów, którego uhonorowano Nagrodą Pulitzera, któremu sekretarz generalny ONZ nadał tytuł Posłańca Pokoju, szefowi elitarnej Lincoln Center Jazz Orchestra - od dawna patrzy się na ręce. Jedni go wielbią, twierdząc, że dzięki niemu jazz żyje i rozwija się, inni odsądzają od czci i wiary, zarzucając tradycjonalizm i czyniąc...

1755

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]