Reklama

Ładowanie...

Wygumkować, wyciąć, zakazać

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Po śmierci Popiełuszki władza usuwała wszelkie informacje na jego temat. Dziś teczka z ingerencjami cenzorskimi to wymowne świadectwo rodzącego się kultu męczennika. Publikujemy homilię ks. Józefa Tischnera, poświęconą śmierci ks. Popiełuszki, którą cenzura usunęła z 47. numeru „Tygodnika” w listopadzie 1984 roku.
Ks. Jerzy Popiełuszko obok Barbary Sadowskiej na pogrzebie jej syna, Grzegorza Przemyka, skatowanego przez milicję, Powązki, 19 maja 1983 r. CHRIS NIEDENTHAL / FORUM
U

Usuwano nie tylko teksty dotyczące śmierci i pogrzebu warszawskiego kapłana, ale też np. ostatnie słowa rozważań różańcowych poprowadzonych przez Popiełuszkę na kilka godzin przed jego por­waniem 19 października 1984 r. w kościele w Bydgoszczy.

Do jednej z pierwszych ingerencji doszło w tekście przygotowywanym do publikacji na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Był to apel Seweryna Jaworskiego z 21 października 1984 r., w którym informowano o całodobowym czuwaniu modlitewnym w intencji uprowadzonego kapłana w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie Popiełuszko pracował od maja 1980 r. „Udział w czuwaniach, modlitwie i mszy św. – pisano w tekście wyciętym przez cenzora – jest wyrazem nie tylko troski o los naszego duszpasterza, ale również sprzeciwem wobec terroru i gwałtu – obcych chrześcijaństwu i nauczaniu ks. Jerzego”.

Dochodziło też do sytuacji...

8786

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]