Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wycięcie po „gapie"

Wycięcie po „gapie"

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Pani Joanna Olczak-Ronikier pisze w artykule "Fałszywe papiery" ("TP" nr 20/06), że nie wie, kto i dlaczego wyciął z zachowanej kennkarty jej babki okupacyjną "gapę". Prawie wszystkie zachowane kennkarty mają wycięcia, ponieważ w połowie stycznia 1945 r., gdy ruszyła ofensywa sowiecka za Wisłę, Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego ogłosił, że dotychczasowe pieniądze - okupacyjne złote, tzw. młynarki - tracą wszelką wartość, jednak każdy (zarówno po prawej, jak lewej stronie Wisły) ma prawo wymienić 500 "młynarek" na 500 nowych "ludowych" złotych. By ludzie nie zgłaszali się wiele razy do wymiany, wycinano z kennkart kwadrat z niemieckim orłem. Oczywiście, fałszerze kennkart masowo podsuwali je w bankach, by uzyskać prawo do wypłaty. Co też ważne, wycięcie przynajmniej trochę osłabiało kompromitację władzy ludowej, która przez wiele lat nie mogła się zdecydować, by wymienić kennkarty na polskie dowody osobiste (co nieraz wywoływało nieprzyjemne komentarze cudzoziemców).
K

KRZYSZTOF TATARKIEWICZ (Warszawa)

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]