Reklama

Wybory, wanilia i bieda

Wybory, wanilia i bieda

w cyklu STRONA ŚWIATA
07.11.2018
Czyta się kilka minut
Wodzirej, mleczarz, księgowy czy Czerwony admirał? Wszyscy byli już prezydentami Madagaskaru, czwartej największej wyspy świata. W środę stanęli jednak w wyborcze szranki, by jeszcze raz posmakować władzy.
Wybory prezydenckie na Madagaskarze, Antananarywa, 07.11.2018 r. / Fot. Kabir Dhanji / AP/Associated Press/East News
Wybory prezydenckie na Madagaskarze, Antananarywa, 07.11.2018 r. / Fot. Kabir Dhanji / AP/Associated Press/East News
K

Kiedy po nią sięgali, rodacy widzieli w nich mężów opatrznościowych, wierzyli, że odmienią ich marny los. Wszyscy zawiedli pokładane w nich nadzieje, okazali się zwyczajnymi śmiertelnikami, nie herosami. Odchodzili w akompaniamencie ulicznych zamieszek, oskarżeń, wyzwisk. Niektórzy musieli nawet uciekać z kraju. Nie potrafili jednak oprzeć się narkotycznemu urokowi władzy.

Najdłużej cieszył się nią Didier Ratsiraka, który lewicowymi poglądami, a przede wszystkim upodobaniem do rewolucji i dyktatury, zyskał sobie wśród rodaków przydomek „Czerwonego admirała”. Najpierw, w latach 1975-93, rządził jako wojskowy dyktator. Nawróciwszy się pod koniec panowania na demokrację i wolny rynek, rozpisał pierwsze wolne wybory i je przegrał. Odzyskał władzę już po trzech latach, gdy okazało się, że jego pogromca nie ma pojęcia o rządzeniu i trzeba było pospiesznie wybierać nowego przywódcę...

8699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]