Reklama

Wybierzcie inną drogę

Wybierzcie inną drogę

10.04.2005
Czyta się kilka minut
29 stycznia 1979 r., podczas podróży do Meksyku Jan Paweł II spotkał się z Indianami okręgu Oaxaca i Cuilapan. Jeden z tancerzy podczas powitalnego programu artystycznego wręczył Papieżowi pióropusz. On zaś przy aplauzie zgromadzonych włożył go na głowę. Pobyt wśród Indian miał jednak również chwile dramatyczne. Potomkowie Misteków i Zapoteków - szczepów, których tradycja sięga głębiej niż kultura aztecka - zostali w Meksyku skazani na nędzę i izolację.
W

Większość nie zna nawet hiszpańskiego, co ogranicza ich kontakt z pozostałymi mieszkańcami kraju. Towarzyszący Janowi Pawłowi II reporterzy odnotowali moment całkowitej ciszy, gdy w Cuilapan młody Indianin mówił: “Krowy mają lepszy los niż my. Nie potrafimy się wypowiedzieć i nasze cierpienia musimy zachować w tajemnicy naszych serc. Jesteśmy bez pracy i nikt nie przybywa nam na ratunek". Indianin wręczył Papieżowi zapis przemówienia, nagrany na taśmie magnetofonowej: chciał mieć pewność, że usłyszy go w końcu świat.

Głos Jana Pawła II wyraźnie się łamał, gdy zaczął odpowiadać. Mówił o prawie każdego, niezależnie od wykonywanej pracy, do tego, by go poważano. Mówił o prawie do skutecznej pomocy i walki z wyzyskiem. Mówił o godności i wielkim znaczeniu ludności rolniczej. Zerwały się potężne oklaski i Janowi Pawłowi II przyniesiono kolejny pióropusz. Tym razem...

4824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]