Reklama

Wszystko o Księżycu

Wszystko o Księżycu

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Słynne słowa Neila Armstronga o małym kroku dla człowieka, ale wielkim skoku dla ludzkości, wypowiedziane w chwili postawienia nogi na księżycowym gruncie, podobnie jak zdjęcie odcisku stopy astronauty, stały się jednymi z symboli XX wieku.
K

Księżyc, obok Słońca, jest największym i najjaśniejszym obiektem na niebie. Choć średnica naszego naturalnego satelity jest przeszło trzykrotnie mniejsza niż średnica Ziemi, a jego masa przeszło osiemdziesiąt razy mniejsza od masy naszej planety, to niewielka odległość (ok. 384 tys. km) sprawia, że rozmiary tarczy księżycowej są niemal identyczne jak rozmiary tarczy Słońca. Ta bliskość sprawia też, że nawet niewielka lornetka czy lunetka pozwala dostrzec kratery, nierówny brzeg tarczy, góry i "morza", a także szybkość, z jaką tarcza Księżyca przesuwa się na tle gwiazd stałych.

Morze Nektaru

Księżyc stanowi więc bardzo wdzięczny obiekt dla pierwszych amatorskich obserwacji astronomicznych. Dziś już za niewiele ponad sto złotych można kupić lunetkę o podobnej mocy jak ta, której 400 lat temu używał Galileusz, kiedy jako...

11710

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]