Reklama

"Wszyscy jesteśmy oświęcimianami"

"Wszyscy jesteśmy oświęcimianami"

30.10.2005
Czyta się kilka minut
To zdanie wydaje się stanowić credo Międzynarodowej Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II, którą po raz pierwszy przyznano w ubiegłym tygodniu. Nagrodę - z rąk Benedykta XVI - przyjęli bp Václav Malý i Stefan Wilkanowicz.
Stefan Wilkanowicz

“Wszyscy jesteśmy oświęcimianami" - powiedział Waldemar Rataj, prezes działającego od grudnia 2001 r. Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Bo Nagroda ma być wyrazem solidarności z Auschwitz - z pamięcią, ale także ze współczesnością i przyszłością tego miejsca. Solidarności także z Oświęcimiem - miastem, którego istnienie w cieniu obozu od niedawna nabiera innego wymiaru.

W kapitule Nagrody - której przewodniczy kard. Franciszek Macharski - zasiedli reprezentanci różnych kultur i sposobów myślenia (Władysław Bartoszewski, Imre Kertész, Juan de Dios Vial Correa, Sergiej Kowaliow, Mary Robinson, abp Desmond Tutu i kard. Miloslav Vlk, a także animujący całą działalność prof. Andrzej Zoll).

Trudno byłoby o lepszych laureatów. Ks. Václav Malý, dziś biskup pomocniczy Pragi, nie miał bezpośredniego związku z recepcją Auschwitz....

4635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]