Reklama

Wstyd

Wstyd

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński wstydzi się za Donalda Tuska. Od jak dawna się wstydzi, tego nie wiadomo; pewne jest tylko to, że od kilku tygodni mówi o tym bezpośrednio. Zapytany przez Anitę Werner i Pawła Siennickiego ("Polska. The Times" z 19/20 września), kiedy się ostatnio wstydził, wyznaje głośno: "Wstydziłem się za Donalda Tuska. Za to, co wyprawiał wokół sprawy rosyjskiej". Chwilę potem dodaje: "Dotąd nikt nie miał oporów przed twardym stawianiem sprawy katyńskiej. Wstydzę się za Tuska, bo nie mam żadnych złudzeń, że to on stoi za zakwestionowaniem słowa »ludobójstwo« w sejmowej uchwale".
P

Politycy rzadko wstydzą się sami i za siebie, często natomiast manipulują negatywnymi skojarzeniami, jakie wstyd budzi. Inaczej mówiąc: to, czy prezes PiS rzeczywiście wstydzi się za premiera, pozostanie jego tajemnicą, pewne jest tylko to, że oskarża Tuska o uległość wobec Rosji i Niemiec oraz o błędy w rozmowach z Amerykanami, dotyczących tarczy antyrakietowej. Oskarżenia należą, owszem, do kategorii najpoważniejszych, ale nie są wsparte nawet cieniem bezspornego dowodu.

Jarosław Kaczyński może nazywać uroczystości na Westerplatte klęską polskiej polityki zagranicznej - w niczym nie zmienia to faktu, że dla wielu obserwatorów w Polsce i na Zachodzie był to nasz wyraźny sukces. Podobnie: byłemu premierowi wolno żywić niechęć do Niemiec i Rosji, nie może jednak żądać, by wszyscy podzielali jego fobie i na nich opierali swoje myślenie. Co do Katynia: wywołana...

2284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]