Wstyd

Jarosław Kaczyński wstydzi się za Donalda Tuska. Od jak dawna się wstydzi, tego nie wiadomo; pewne jest tylko to, że od kilku tygodni mówi o tym bezpośrednio. Zapytany przez Anitę Werner i Pawła Siennickiego ("Polska. The Times" z 19/20 września), kiedy się ostatnio wstydził, wyznaje głośno: "Wstydziłem się za Donalda Tuska. Za to, co wyprawiał wokół sprawy rosyjskiej". Chwilę potem dodaje: "Dotąd nikt nie miał oporów przed twardym stawianiem sprawy katyńskiej. Wstydzę się za Tuska, bo nie mam żadnych złudzeń, że to on stoi za zakwestionowaniem słowa »ludobójstwo« w sejmowej uchwale".

22.09.2009

Czyta się kilka minut

Politycy rzadko wstydzą się sami i za siebie, często natomiast manipulują negatywnymi skojarzeniami, jakie wstyd budzi. Inaczej mówiąc: to, czy prezes PiS rzeczywiście wstydzi się za premiera, pozostanie jego tajemnicą, pewne jest tylko to, że oskarża Tuska o uległość wobec Rosji i Niemiec oraz o błędy w rozmowach z Amerykanami, dotyczących tarczy antyrakietowej. Oskarżenia należą, owszem, do kategorii najpoważniejszych, ale nie są wsparte nawet cieniem bezspornego dowodu.

Jarosław Kaczyński może nazywać uroczystości na Westerplatte klęską polskiej polityki zagranicznej - w niczym nie zmienia to faktu, że dla wielu obserwatorów w Polsce i na Zachodzie był to nasz wyraźny sukces. Podobnie: byłemu premierowi wolno żywić niechęć do Niemiec i Rosji, nie może jednak żądać, by wszyscy podzielali jego fobie i na nich opierali swoje myślenie. Co do Katynia: wywołana przez PiS awantura dotyczyła nie tyle samej zbrodni (której istota i wyjątkowość nie podlega żadnym wątpliwościom), a tylko obowiązującej w prawie międzynarodowym normatywnej definicji ludobójstwa. Wreszcie: obarczanie Donalda Tuska odpowiedzialnością za decyzje prezydenta USA trudno traktować poważnie (skądinąd zaś: jeśli ktoś chce się doszukiwać w decyzji Obamy jakiejś lekcji, to byłaby ona udzielona raczej braciom Kaczyńskim niż obecnemu premierowi).

W przywołanym poprzednio wywiadzie Jarosław Kaczyński mówi tonem jedynego depozytariusza polskości; tonem tego, kto znalazł receptę na uszczęśliwienie Polaków. Powiada prezes PiS-u:

"Jedno jest pewne, sprawne państwo i wychowywane w poczuciu patriotyzmu społeczeństwo to podstawy wystarczające, by prawie 40-milionowy naród dał sobie radę". Widzieliśmy to dawanie sobie rady w latach 2005-2007: "sprawne państwo" - czyli zwiększenie roli tajnych służb; wychowywanie społeczeństwa - czyli nieustanna propaganda jedynej prawdy w opanowanych przez PiS publicznych mediach. Dziękuję, nie skorzystam.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówi o Polsce, myśli jednak o wyborach prezydenckich. Nie lubię używać politycznej retoryki, ale wstydzę się za Jarosława Kaczyńskiego i za jego wypowiedzi z ostatnich tygodni.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2009