Reklama

Ładowanie...

Wstyd

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński wstydzi się za Donalda Tuska. Od jak dawna się wstydzi, tego nie wiadomo; pewne jest tylko to, że od kilku tygodni mówi o tym bezpośrednio. Zapytany przez Anitę Werner i Pawła Siennickiego ("Polska. The Times" z 19/20 września), kiedy się ostatnio wstydził, wyznaje głośno: "Wstydziłem się za Donalda Tuska. Za to, co wyprawiał wokół sprawy rosyjskiej". Chwilę potem dodaje: "Dotąd nikt nie miał oporów przed twardym stawianiem sprawy katyńskiej. Wstydzę się za Tuska, bo nie mam żadnych złudzeń, że to on stoi za zakwestionowaniem słowa »ludobójstwo« w sejmowej uchwale".
P

Politycy rzadko wstydzą się sami i za siebie, często natomiast manipulują negatywnymi skojarzeniami, jakie wstyd budzi. Inaczej mówiąc: to, czy prezes PiS rzeczywiście wstydzi się za premiera, pozostanie jego tajemnicą, pewne jest tylko to, że oskarża Tuska o uległość wobec Rosji i Niemiec oraz o błędy w rozmowach z Amerykanami, dotyczących tarczy antyrakietowej. Oskarżenia należą, owszem, do kategorii najpoważniejszych, ale nie są wsparte nawet cieniem bezspornego dowodu.

Jarosław Kaczyński może nazywać uroczystości na Westerplatte klęską polskiej polityki zagranicznej - w niczym nie zmienia to faktu, że dla wielu obserwatorów w Polsce i na Zachodzie był to nasz wyraźny sukces. Podobnie: byłemu premierowi wolno żywić niechęć do Niemiec i Rosji, nie może jednak żądać, by wszyscy podzielali jego fobie i na nich opierali swoje myślenie. Co do Katynia: wywołana...

2284

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]