Reklama

Ładowanie...

Wstęp

Wstęp

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Po prapremierowym pokazie opery „Czterech świętych w trzech aktach” Gertrude Stein została zapytana przez dziennikarza, o czym opowiada jej dzieło.
Fot. Grażyna Makara
O

Opera odniosła ogromny sukces, publiczność była zachwycona, choć niektórzy widzowie mieli kłopot ze zrozumieniem poetyckiego przekazu – dziennikarz postanowił więc w ich imieniu poprosić pisarkę o wyjaśnienie. Stein udzieliła intrygującej odpowiedzi: „Jeśli ci się podobało, to znaczy, że zrozumiałeś. Wielu osobom się podobało, czyli wiele osób zrozumiało”.
O czym myślimy, gdy rozmawiamy o poezji? Czy o sensie ukrytym w niecodziennych układach słów i wersów? Czy o pięknie, którego nośnikiem jest język? Czy o ideach, które poetka lub poeta przekazuje czytelnikom? O poetyckich obrazach, pobudzających naszą wyobraźnię? A może o instytucjach, które zajmują się wydawaniem wierszy? O pieniądzach, które są potrzebne, by poezję publikować i promować? O prestiżu, którym cieszą się twórcy uznani przez daną wspólnotę za wybitnych?
Gdy rozmawiamy o poezji, myślimy o wszystkich tych zagadnieniach, jak również o wielu innych, których lista wypełniłaby opasły tom. Każdy z tematów jest ważny, każdy domaga się naszej uwagi, w związku z czym musimy znaleźć sposób, by ustanowić między nimi związek. Nagroda poetycka to jedno z narzędzi, które nam w tych nieustannych i pasjonujących negocjacjach pomaga. Nie jest to, ma się rozumieć, narzędzie doskonałe i ostateczne.
Tym lepiej – dzięki temu już za rok odbędzie się kolejna edycja Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Grzegorz Jankowicz
Redaktor dodatku
Partnerzy wydania: Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury | Empik | Nova

Autor artykułu

Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]