Reklama

Współodpowiedzialność za ludobójstwo

Współodpowiedzialność za ludobójstwo

02.04.2021
Czyta się kilka minut
F

Francja ponosi „poważną i przygniatającą odpowiedzialność” za masakry, do których w 1994 r. doszło w Rwandzie, natomiast ówczesnym władzom francuskim nie można dowieść tu „współwiny”: do takiego wniosku doszła komisja historyczna, powołana przez prezydenta Emmanuela Macrona. Aby sporządzić swój raport – liczący ponad tysiąc stron i przedstawiony w ubiegłym tygodniu – komisja przez dwa lata analizowała 8 tys. dokumentów państwowych, dotąd objętych klauzulą tajności. Od kwietnia do lipca 1994 r. w Rwandzie członkowie plemienia Hutu zabili co najmniej 800 tys. ludzi, głównie członków plemienia Tutsi. Wśród sprawców było wielu żołnierzy i policjantów.

Analizując politykę Francji wobec Rwandy w latach 1990-94, gdy w kraju tym trwała wojna domowa, historycy doszli do wniosku, że cechowała ją „ślepota”. Ówczesny prezydent Mitterand popierał „bezwarunkowo” władze Rwandy, ignorując...

1283

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]