Reklama

Wspólna kuchnia

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Zakończony 8 czerwca 1979 r. Synod Krakowski był największym sukcesem duszpasterskim Karola Wojtyły.
K

Kiedy w 1985 r. biskupi spotkali się w Rzymie, żeby na 20-lecie zakończenia Soboru dyskutować o realizacji jego postanowień, niekończącą się dyskusję zakończył dopiero prezent, który otrzymali: 799-stronicowa książka "Il Sinodo di Cracovia". Wyłożony kawa na ławę dowód, że na powtarzane i dziś pytanie - odpowiedzieć się udało.

***

Sobór zamknięto w 1965 r. Abp Karol Wojtyła wrócił do swojej archidiecezji i... nic się nie stało, pracował tak samo jak dawniej. Brak zauważalnych zmian był jak kubeł zimnej wody wylany na gorące głowy; nawet dla współpracowników metropolity. Stefan Wilkanowicz, późniejszy przewodniczący synodalnej Komisji Apostolstwa Świeckich, tłumaczy: - Wojtyła zdawał sobie sprawę, że w zderzeniu z - konieczną w tym przypadku - mozolną pracą nawet największy entuzjazm wygaśnie, a duch szybko zmieni się w "zjawę". I obeszło się...

5515

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]