Reklama

Świat prawdziwy

Świat prawdziwy

20.02.2019
Czyta się kilka minut
Bez upiększeń i przekłamań pokazują rzeczywistość zdjęcia nominowane do tegorocznego World Press Photo.
Marco Gualazzini, nominacja w kategorii "Środowisko"
Marco Gualazzini, nominacja w kategorii "Środowisko"
O

Ogłoszono właśnie nominacje do tegorocznej edycji słynnego konkursu fotografii prasowej – w tym sześć w najbardziej prestiżowej kategorii „Zdjęcie roku” oraz trzy w kategorii „Fotoreportaż roku”.

Dwuletnia Yana z Hondurasu płacze, gdy jej mama Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez agenta Straży Granicznej Stanów Zjednoczonych w McAllen, Texas /John Moore, Nominacja do zdjęcia roku
Dwuletnia Yana z Hondurasu płacze, gdy jej mama Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez agenta Straży Granicznej Stanów Zjednoczonych w McAllen, Texas / John Moore, Nominacja do zdjęcia roku

Wśród zdjęć przedstawiających świat takim, jakim jest naprawdę – bez upiększeń i przekłamań, zgodnie z zasadami etyki dziennikarskiej – jest fotoreportaż z Czadu. W tym państwie „jutro” wydarza się „dziś” – afrykański Sahel już teraz doświadcza konsekwencji zmian klimatycznych. Powodują one nie tylko migracje, ale też lokalne konflikty.

Materiał Marca Gualazziniego z agencji Contrasto, nominowany w kategorii „Środowisko”, pokazuje złożoną kombinację konfliktu politycznego i zgubnego wpływu człowieka na przyrodę. Jezioro Czad – niegdyś jedno z największych jezior w Afryce i linia życia dla 40 mln ludzi – zmniejsza powierzchnię na skutek pustynnienia. W tym regionie, głównie po stronie nigeryjskiej, działa dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram, które korzystając z konfliktów spowodowanych brakiem wody i żywności, terroryzuje lokalną społeczność.

Pieter Ten Hoopen, nominacja w kategorii "Fotoreportaż roku"
Pieter Ten Hoopen, nominacja w kategorii "Fotoreportaż roku"

Dwa inne materiały nominowane w kategorii „Fotoreportaż roku” to „The Migrant Caravan” Pietera Ten Hoopena – opowieść o migrantach podążających przez Amerykę Łacińską do Stanów Zjednoczonych – oraz „Yemen Crisis” Lorenza Tugnoli – o wojnie w Jemenie.

Zwycięzców konkursu poznamy 11 kwietnia podczas gali rozdania nagród w Amsterdamie.

Galeria zdjęć
  • John Moore, Nominacja do zdjęcia roku
  • Pieter Ten Hoopen, nominacja w kategorii "Fotoreportaż roku"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Szefowa działu fotoedycji w „Tygodniku Powszechnym”. Fotografka i fotoedytorka. Absolwentka Zarządzania Kulturą Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]