Reklama

Ładowanie...

Świat prawdziwy

Świat prawdziwy

20.02.2019
Czyta się kilka minut
Bez upiększeń i przekłamań pokazują rzeczywistość zdjęcia nominowane do tegorocznego World Press Photo.
Marco Gualazzini, nominacja w kategorii "Środowisko"
Marco Gualazzini, nominacja w kategorii "Środowisko"
O

Ogłoszono właśnie nominacje do tegorocznej edycji słynnego konkursu fotografii prasowej – w tym sześć w najbardziej prestiżowej kategorii „Zdjęcie roku” oraz trzy w kategorii „Fotoreportaż roku”.

Dwuletnia Yana z Hondurasu płacze, gdy jej mama Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez agenta Straży Granicznej Stanów Zjednoczonych w McAllen, Texas /John Moore, Nominacja do zdjęcia roku
Dwuletnia Yana z Hondurasu płacze, gdy jej mama Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez agenta Straży Granicznej Stanów Zjednoczonych w McAllen, Texas / John Moore, Nominacja do zdjęcia roku

Wśród zdjęć przedstawiających świat takim, jakim jest naprawdę – bez upiększeń i przekłamań, zgodnie z zasadami etyki dziennikarskiej – jest fotoreportaż z Czadu. W tym państwie „jutro” wydarza się „dziś” – afrykański Sahel już teraz doświadcza konsekwencji zmian klimatycznych. Powodują one nie tylko migracje, ale też lokalne konflikty.

Materiał Marca Gualazziniego z agencji Contrasto, nominowany w kategorii „Środowisko”, pokazuje złożoną kombinację konfliktu politycznego i zgubnego wpływu człowieka na przyrodę. Jezioro Czad – niegdyś jedno z największych jezior w Afryce i linia życia dla 40 mln ludzi – zmniejsza powierzchnię na skutek pustynnienia. W tym regionie, głównie po stronie nigeryjskiej, działa dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram, które korzystając z konfliktów spowodowanych brakiem wody i żywności, terroryzuje lokalną społeczność.

Pieter Ten Hoopen, nominacja w kategorii "Fotoreportaż roku"
Pieter Ten Hoopen, nominacja w kategorii "Fotoreportaż roku"

Dwa inne materiały nominowane w kategorii „Fotoreportaż roku” to „The Migrant Caravan” Pietera Ten Hoopena – opowieść o migrantach podążających przez Amerykę Łacińską do Stanów Zjednoczonych – oraz „Yemen Crisis” Lorenza Tugnoli – o wojnie w Jemenie.

Zwycięzców konkursu poznamy 11 kwietnia podczas gali rozdania nagród w Amsterdamie.

Galeria zdjęć
  • John Moore, Nominacja do zdjęcia roku
  • Pieter Ten Hoopen, nominacja w kategorii "Fotoreportaż roku"

Autor artykułu

Szefowa działu fotoedycji w „Tygodniku Powszechnym”. Fotografka i fotoedytorka. Absolwentka Zarządzania Kulturą Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]