Reklama

Wojna pokojowego noblisty

Wojna pokojowego noblisty

w cyklu STRONA ŚWIATA
13.11.2020
Czyta się kilka minut
Rok temu przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla. Dziś przywódca Etiopii Abiy Ahmed Ali prowadzi swoją armię do wojny domowej, która spowoduje nowy kryzys uchodźczy.
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali w Addis Abebie, październik 2019 r. AA/ABACA/Abaca/East News
R

Równie błyskotliwa co krótka kariera ledwie 44-letniego (nadal pozostaje najmłodszym przywódcą w całej Afryce), panującego od dwóch lat Abiya dowodzi, jak ryzykownym przedsięwzięciem jest wręczanie Pokojowych Nobli wciąż czynnym politykom. Jeszcze rok temu Abiy wynoszony był pod niebiosa jako wielka nadzieja Etiopii i Afryki, uosobienie dobrego przywódcy, który powierzoną mu władzę traktuje jako obowiązek służby, a nie należny mu łup czy hołd. Wychwalano go za wolę współpracy i wyrzeczenie się przemocy, zrozumienie i szacunek dla narodowego pojednania oraz praw obywatelskich.

Tigrajczycy przekraczają Rubikon

Nie minął rok, a próby remontu starej, mocno przestarzałej struktury etiopskiego państwa policyjnego doprowadziły do wojennej katastrofy. W zeszłym tygodniu premier Abiy wydał rządowemu wojsku rozkaz ataku na...

15342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Niestety dla mnie już od dłuższego czasu noble, oskary i inne krzyże zasługi straciły swoją magiczną moc... Widać tak sie ma na starość, albo takie czasy. Co wybieracie?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]