Reklama

Ładowanie...

Premier zaprowadza pokój

w cyklu STRONA ŚWIATA
11.10.2019
Czyta się kilka minut
Abiy Ahmed, najmłodszy, ledwie 43-letni, przywódca Afryki, otrzymał tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Pod jego trwającymi dopiero półtora roku rządami Etiopia przechodzi iście rewolucyjne zmiany.
Abiy Ahmed, premier Etiopii, przed spotkaniem z afrykańskimi przywódcami. Addis Abeba, styczeń 2019 r. / FOT. EDUARDO SOTERAS / AFP / EASTNEWS
J

Jego awans, wyniesienie na przywódcę, uznano w Etiopii za cud. Doszło do niego wiosną 2018 roku, kiedy w tym stumilionowym kraju trzeci rok trwały antyrządowe rozruchy, ginęli ludzie i obowiązywał stan wyjątkowy. Abiy Ahmed miał temu zaradzić.

Zanim dowiedzieli się, że rządząca partia wyznaczyła czterdziestolatka na nowego premiera kraju, Etiopczycy nigdy o nim wcześniej nie słyszeli. Był pomniejszym urzędnikiem i działaczem rządzącej partii, niczym szczególnym się nie wyróżniał. Na przywódcę został namaszczony, ponieważ był młody i wywodził się z Oromów, najliczniejszego z ludów zamieszkujących Etiopię, a mimo to nie mającego dotąd nic do powiedzenia w najważniejszych sprawach państwa, rządzonego zwykle przez Amharów, a ostatnio przez Tigrejczyków, stanowiących tam ledwie garstkę. Rozruchy, jakie zagrażały etiopskiemu państwu, wzniecali właśnie Oromo, narzekający, że rządzący...

8952

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]