Reklama

Wojna futbolowa, dogrywka

Wojna futbolowa, dogrywka

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Po zamachu stanu w Hondurasie na ulicach protestuje opozycja, świat potępia puczystów i próbuje mediować, ale końca konfliktu nie widać. Można jednak założyć, że nie bez wpływu na rozwój wypadków będzie wynik eliminacji do Mundialu w 2010 r.
P

Próba zmiany układu sił politycznych w Hondurasie kosztowała prezydenta Manuela Zelayę tylko wydalenie z kraju; równie dobrze mogła kosztować go życie. Dominująca w tym kraju oligarchia, aby utrzymać status quo, nie wahała się już w przeszłości poświęcić więcej ludzkich istnień.

Ryszard Kapuściński opisując przyczyny wojny futbolowej, krótkiego, acz krwawego konfliktu pomiędzy Salwadorem a Hondurasem w lipcu 1969 r., którego katalizatorem był mecz eliminacyjny do Mundialu w Meksyku, rysował obraz dwóch krajów rządzonych przez latyfundystyczne elity. Te, nie mogąc poradzić sobie z problemem bezrolnych chłopów, z pomocą piłkarskiego nacjonalizmu wyładowały napięcia społeczne na wojnie, która pochłonęła tysiące ofiar. Dziś ta sama oligarchia, gdy poczuła się zagrożona przez planowane zmiany w konstytucji, mogące uderzyć m.in. we własność ziemi, obaliła ich...

9327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]