Reklama

Wobec innych

Wobec innych

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Dyskusja wywołana ograniczeniem prawa do manifestacji dla uczestników Marszu Równości w Poznaniu skłoniła mnie do zastanowienia się, jak powinniśmy traktować tych, którzy od większości z nas różnią się zasadniczo w sposobie życia. Obecnie mamy co najmniej dwa trudne przypadki “inności": rozszerzający się bunt wobec instytucji małżeństwa i właśnie homoseksualizm. Oba są wyraźnie sprzeczne zarówno z tradycyjnymi zasadami moralnymi, które nie wszyscy muszą podzielać, jak interesem społecznym, raczej powszechnie odczuwanym.
W

Wbrew pozorom, sprawy te mają cechę wspólną: poczucie szacunku dla innych ludzi i zdrowy rozsądek nakazują nam tolerowanie “inności", co nie oznacza rezygnacji z własnych zasad moralnych i przekonań. Są w Europie środowiska, w których nawet połowa par nie rejestruje się jako małżeńskie, a pewne grupy feministyczne głoszą hasła samodzielnego wychowywania dzieci, by wyzwolić się od więzów małżeńskich - ich zdaniem bardziej ciążących kobietom niż mężczyznom. Dla dobrego wychowania dzieci i zdrowego rozwoju osobowego to na pewno poważne wyzwanie. Nie odmawiamy jednak szacunku samotnej matce. Chociaż to może właśnie ona - słusznie lub niesłusznie - przepędziła ojca. Z szacunkiem dla homoseksualistów bywa trudniej. Odczuwamy ich odrębność bardziej niż tych, co żyją bez ślubu, niż muzułmanek w chustach i kolorowych cudzoziemców, chociaż ludzie tej szczególnej mniejszości, poza preferencją seksualną, niczym poza tym się od nas nie różnią. Powinni mieć te sama prawa i gwarancję szacunku jak inni ludzie. A mimo to nie mają - traktuje się ich z niechęcią, co z kolei powoduje, że czują się niepewnie z powodu braku dostatecznego społecznego uznania. A przecież to ono właśnie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, którego brak prawdopodobnie sprzyja mniejszej stabilności par homoseksualnych. Zakładając, że orientacja seksualna tych osób zależy tak od uwarunkowań genetycznych, jak doświadczeń i wpływu środowiska, zrozumiała jest konfrontacja sprzecznych interesów: homoseksualistów domagających się dla siebie akceptacji i znacznej części społeczeństwa, obawiającej się ich wpływu wychowawczego. To dlatego Rada Europy zalecała, by uznawać prawnie związki partnerskie homoseksualistów, ale nie przyznawać im prawa do adopcji dzieci.

Jedno jest pewne: istnienie mniejszości seksualnych jest faktem i wymaga poważnego traktowania. Nie można dopuszczać się wobec nich dyskryminacji, musimy jednak być świadomi, że ta akceptacja jest związana z ryzykiem. Podobnie zresztą jak akceptacja istnienia partnerskich związków heteroseksualnych, które nie chcą zawrzeć małżeństwa. W obu przypadkach wychowanie rodzinne doznaje uszczerbku, a na to odpowiedź jest jedna i od dawna taka sama: różne formy wychowania domowego, szkolnego, religijnego i medialnego. Wszystkie one powinny być bardziej spójne, lepiej formujące osobowości i przygotowujące do życia oraz do dokonywania świadomych wyborów moralnych. Szczególnie ważna, i chyba najtrudniejsza, jest nauka rozumienia i szacunku dla inności - to podstawowy sprawdzian naszej obywatelskiej, ale też chrześcijańskiej dojrzałości. Wszak, przyznajmy uczciwie, często występująca u nas agresja wobec odmienności jest głównie wynikiem naszej niedojrzałości i słabości, a nie siły moralnych przekonań. Nie dziwmy się też, że sposób traktowania mniejszości seksualnych może być uznawany za test przestrzegania praw człowieka w naszym kraju.

ANDRZEJ WIELOWIEYSKI, redaktor miesięcznika “Więź"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]