Reklama

Własność

Własność

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Jedno serce i jedna dusza ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne (...).
N

Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je, i przynosili pieniądze ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby” (Dz 4, 32-35).
Obraz pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej opisany w Dziejach Apostolskich. Łatwo wzruszyć ramionami: „czysty idealizm”. Przecież nie stał się normą obowiązującą w całym Kościele. Można nawet zneutralizować go żartem typu: „Komunizm nie miał szans powodzenia nawet w pierwotnym Kościele”.
Czy rzeczywiście nie stał się normą? Co do litery, co do formy – owszem. Ale co do rządzącej nią logiki?
Kilka rozdziałów dalej Dzieje opowiadają o powstaniu Kościoła w Antiochii. Wpierw głoszą w niej Słowo uciekinierzy z Jerozolimy, następnie czynią to Barnaba i Paweł, a na końcu ci, którzy przyjęli wiarę... zbierają jałmużnę, którą przekazują na potrzeby sióstr i braci w...

2684

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]