Reklama

Własna droga

Własna droga

17.08.2015
Czyta się kilka minut
Lewicowiec i antyfaszysta, walczył w Hiszpanii po stronie republikanów. Równocześnie był przeciwnikiem komunizmu, co w powojennych Włoszech czyniło z niego outsidera. Jak to określił Miłosz, reprezentował „bezkompromisową prawość motywów”.
N

Nicola Chiaromonte (1905–1971) wyjechał z faszystowskich Włoch w 1934 r., lata 40. spędził w Ameryce. Wrócił do kraju w 1953 r. „Poznałem go w roku 1956, gdy z Silonem założył »Tempo Presente«” – wspominał po nagłej śmierci Chiaromontego jego przyjaciel Gustaw Herling-Grudziński w „Dzienniku pisanym nocą”. I dodawał: „Pisać tak, by zdanie było przekazem nie tylko jasnej i swobodnej myśli, lecz nieustannego napięcia moralnego, by w słowie żył całym sobą, kto wypowiada je jako swoją długo odważaną i cierpianą prawdę – to pociągało mnie zawsze. I tak pisał Nicola”.
Za życia ogłosił tylko dwie książki. Wśród publikacji pośmiertnych, obok tomów zbierających pisma rozproszone wedle klucza tematycznego, znalazły się zapiski odczytane z kilkudziesięciu notesów przez wdowę po autorze, Miriam Chiaromonte, i wydane w 1995 r. z inicjatywy Wojciecha Karpińskiego („Che cosa rimane....

2802

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]