Reklama

Wiosna w nauce

Wiosna w nauce

26.06.2020
Czyta się kilka minut
Tajemnicza mieszanina przedłużająca świeżość warzyw i owoców, nowy atlas komórek ciała ludzkiego, drony unikające zderzeń nawet po ciemku i badania nad przybyszem z kosmosu o imieniu Oumuamua. Na przegląd wydarzeń naukowych zaprasza Łukasz Lamża.
Podkast Powszechny / cykl Miesiąc w nauce

Posłuchaj

W

W swoim autorskim cyklu Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy "Tygodnika Powszechnego", siada nad newsami naukowymi z poprzedniego miesiąca, które szczególnie nas poruszyły i zainteresowały, i zastanawia się, co właściwie z nich wynika.


Wykorzystano utwór: Alexander Nakarada, Silly Intro na licencji CC BY / filmmusic.io

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mała glossa - granice są też rozmyte w miejscach, gdzie w szkole uczono nas wyraźnych podziałów, czyli w systematyce organizmów żywych. Podam uroczy przykład, który podaje Marek Vácha w swojej książce "Motlitba argentinských nocí". Mrówki Atta volenweideri hodują grzyby rodzaju Leucocoprinus gongylophorus. Jedne bez drugich nie są już w stanie samodzielnie przeżyć. Jeśli więc - pisze Vácha - odmawiamy naszym mitochondriom statusu odrębnego gatunku, a porostom (czyli grzybom w symbiozie z glonami) dajemy osobne nazwy, powinniśmy i dwójkę mrówka plus grzyb oznaczyć jako jeden gatunek. To samo tyczy też człowieka i jego flory bakteryjnej - oboje nie damy rady samotnie. A może - konkluduje Vácha - cały nasz pomysł "gatunku" jest źle wymyślony?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz