Reklama

Wierzbowa niedziela

Wierzbowa niedziela

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Każda niedziela, jak wiadomo, przypomina o najważniejszej sprawie dla każdego, kto choć trochę zastanawia się nad życiem i śmiercią zarówno w odniesieniu do siebie, jak i do innych ludzi, ale też i każdej innej żywej istoty, czy to zwierzęcia, czy rośliny.
W

W tym medytowaniu nad istnieniem i nieistnieniem można pójść dalej i zastanawiać się w ogóle nad tym, dlaczego coś raczej jest, niż nie jest?

Próbą dania odpowiedzi na te pytania jest niedziela. Wyraźnie to widać w Niedzielę Palmową, kiedy do świątyń przynosimy gałązki wierzby oblepione baziami, a więc pierwszymi zwiastunami wiosny, ale przyozdobione zeschłą, ubiegłoroczną trzciną, jak też zasuszonymi kwiatami. Mamy więc dwa w jednym. Życie, żywe bazie, przeplata się ze śmiercią - zasuszoną trzciną. Ta przeplatanka jednak nie dość, że nas nie przeraża, to zachwyca. I to do tego stopnia, że w Palmową Niedzielę tu i ówdzie organizuje się jeszcze konkursy na najwyższą i najpiękniejszą palmę.

Podobny splot życia ze śmiercią mamy w liturgii Niedzieli Palmowej. Jej pełna nazwa brzmi Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, a zatem znowu podwójna...

2344

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]