Reklama

Na równi z człowiekiem

Na równi z człowiekiem

14.03.2016
Czyta się kilka minut
Paweł Apostoł pisze do chrześcijan mieszkających w mieście Filippi: „Postępujcie względem siebie na wzór Chrystusa Jezusa.
O. Wacław Oszajca
O

On to, istniejąc w naturze Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby być na równi z Bogiem, lecz sam siebie poniżył, przyjąwszy naturę sługi. Stał się podobny do ludzi i w zewnętrznej postaci uznany za człowieka. Uniżył samego siebie, stał się posłuszny aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej”.

Dzisiaj o tym, że Jezus był podobny do człowieka, już byśmy nie powiedzieli. Bliższe jest nam inne sformułowanie z tego listu. O ile Jezus nie chciał być „na równi z Bogiem”, to z całą pewnością chciał być, był i jest nadal – na równi z człowiekiem. Jest człowiekiem od początku do końca; nawet grzech nie jest Mu obcy. Nie żeby sam grzeszył, ale na samym sobie przekonał się przecież, co grzech potrafi zrobić z człowieka. Wielki Piątek – i każdy piątek powszedni – wciąż o tym przypominają. Grzech jest mieczem obosiecznym. Rani i zabija zarówno tego, kogo ugodzi, jak i tego, kto nim włada....

3174

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]