Reklama

Ładowanie...

Wielkie rozbiory

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Od chwili, gdy Brytyjczycy i Francuzi podzielili między siebie Bliski Wschód, mija dokładnie sto lat. Jeszcze nigdy skutki tamtej decyzji nie były dla Zachodu równie bolesne jak dziś.
Emir Fajsal w otoczeniu swojej delegacji na paryskiej konferencji pokojowej w Wersalu, 1919 r. Fot. Domena Publiczna
W

W pierwszych miesiącach 2014 r., kiedy wojska tzw. Państwa Islamskiego niemal bez oporu zajmowały kolejne miasta na terenie Iraku – wcześniej ugruntowawszy swoją pozycję na terenie podzielonej wojną Syrii – w internecie pojawiła się filmowa relacja z „likwidacji” przez bojowników granicy między Irakiem a Syrią. Kulminacyjnym momentem nagrania było zniszczenie przez buldożer niewysokiego wału ziemi i pobliskiej budki granicznej. Na koniec ukazał się zaś napis, w Europie zrozumiały tylko dla wtajemniczonych: „End of Sykes-Picot”.

Dlaczego organizacja, aspirująca do pozycji „państwa wszystkich muzułmanów” (kalifatu), przez resztę świata uznawana za jedno z najgroźniejszych ugrupowań terrorystycznych, chce wymazać z pamięci liczące sto lat tajne porozumienie między francuskim dyplomatą François Picotem i Brytyjczykiem Markiem Sykesem?

Na beczce prochu...

15874

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]