Reklama

Wielka Wojna według Jacksona

Wielka Wojna według Jacksona

01.07.2019
Czyta się kilka minut
THEY SHALL NOT GROW OLD – OFFICIAL TRAILER
N

Nigdy się nie zestarzeją”: taki tytuł nosi film o brytyjskich żołnierzach podczas I wojny światowej, którego premiera w kinach Austrii i Niemiec odbyła się w ubiegłym tygodniu – w setną rocznicę pokoju wersalskiego, który zakończył konflikt między Niemcami a krajami Ententy, na czele z Wielką Brytanią i Francją.

Nowozelandzki reżyser Peter Jackson, znany z ekranizacji Tolkiena, sięgnął po niezwykłą technikę: sporządzone wiek temu nagrania, czarno-białe i nieme, pokolorowano i udźwiękowiono, także w wersji 3D. Jackson, którego dziadek wtedy walczył, skupił się na obrazach młodych żołnierzy brytyjskiej Wspólnoty Narodów, ich doświadczeniach wojny okopowej (zginęło ich 900 tys., dwa razy więcej niż w kolejnej wojnie). W krajach anglosaskich film miał premierę w 2018 r., w rocznicę rozejmu. Widzowie mówili, że robi wielkie wrażenie przez „ożywienie” na ekranie ludzi, o których wiemy, że większość nie przeżyła.

 

Podobną techniką posłużyli się twórcy filmu „Powstanie Warszawskie” z 2014 r.: nagrania z 1944 r. pokolorowano, udźwiękowiono i zmontowano w fabułę. Niektórzy recenzenci przyznali, że płakali podczas projekcji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]