Reklama

Wiele spraw i jedna droga

Wiele spraw i jedna droga

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Ekspresowa droga Via Baltica, przebiegając przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię, połączy Europę Południową i Zachodnią z Helsinkami. Za Warszawą ma przechodzić przez Białystok, Augustów, Suwałki, by zakończyć bieg w granicznym Budzisku, po drodze przecinając parki narodowe: Biebrzański i Narwiański, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Puszczę Augustowską.
I

Intensywny ruch przebiegałby w sąsiedztwie m.in. głównych szlaków migracyjnych łosi, wilków i rysi; siedlisk głuszców, orłów bielików i orlików krzykliwych; miejsca, gdzie rośnie jedyny w Polsce storczyk - miodokwiat krzyżowy. Via Baltica zmieniłaby te tereny nieodwracalnie, przed czym ostrzegają ekolodzy, przypominając jednocześnie, że dużą ich część chroni Europejska Sieć Ekologiczna NATURA 2000. W jaki sposób Ministerstwo Infrastruktury chce zrealizować, dzięki unijnym dotacjom, projekt naruszający dyrektywy unijne dotyczące ochrony przyrody? Przecież państwo łamiące prawo UE może zostać zaskarżone do Komisji Europejskiej i skazane na wysokie kary finansowe. Trudno przypuszczać, by członków Komisji przekonały słowa ministra środowiska, jakoby nieszczęściem Podlasia było, że blisko 30 proc. regionu to tereny chronione, utrudniające inwestycje drogowe...

Ani...

2416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]