Reklama

Wiek niewinności

Wiek niewinności

19.10.2015
Czyta się kilka minut
Arcydziełko złotego wieku surrealizmu, dość już wiekowe, a przecież nadzwyczaj świeże.
J

Jest rok 1926, ruch surrealistyczny dopiero się narodził, jeszcze nie zaczęły się wewnętrzne podziały i spory. Niespełna trzydziestoletni Louis Aragon jeszcze nie wstąpił do partii komunistycznej i nie stał się sztandarowym jej działaczem. Powstaje książka liryczna, choć zupełnie nie sentymentalna, kronika paryskich wędrówek będąca zapisem codzienności uniezwyklonej i feerią języka. To rzecz „pisana w stanie łaski”, zauważa słusznie w posłowiu Jan Gondowicz. Pasaż Opery (wkrótce zresztą zburzony), jeden z krytych paryskich pasaży, które niedługo zafascynują Waltera Benjamina, i park Buttes-Chaumont stają się sceną, na której poeta buduje nowoczesny mit miasta. Piękny przekład Artura Międzyrzeckiego ukazał się po raz pierwszy 44 lata temu w PIW-owskiej serii „Współczesna Proza Światowa”. Wznowienie, w doskonałym opracowaniu graficznym, przypomina o czasach świetności tej serii i tej oficyny. ©

Louis Aragon „Wieśniak paryski”, przeł. Artur Międzyrzecki, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]