Reklama

Ładowanie...

Wieczny dzień dziecka

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Piszę ten tekst pierwszego czerwca. Dzień dziecka. Wiadomo. Policja postanawia odświętnie zareagować na tę okoliczność. Drogówka zapoznaje dzieciarnię z niebezpieczeństwami ruchu drogowego. Tak zwany crash test dummy staje na jezdni, niepokojąco podobny do człowieka. Na drugim końcu drogi rozpędza się ciężarówka, niepokojąco niebezpieczna dla człowieka. Dzieci się przyglądają. Dwudziestotonowy tir wali w manekina. Człekopodobny kształt zostaje w przerażający sposób zmasakrowany uderzeniem... ku owacyjnej uciesze dziatwy. Policjanci są wstrząśnięci.
"

"Not e dej, żeby się nie znalazło czegoś o Współczesnej Młodzieży, ale najlepsza rzecz, jaką w ogóle dali w tych starych njusach, to kiedy jakiś kapłon, bogusław w psiej obroży napisał, że jako sługa Boży i po głębokim przemyśleniu on uważa, iż To Szatan Hula Po Tym Padole Łez i tak jakby się chytrze zakrada w te młodziutkie niewinne ciała, i że to świat dorosłych jest temu winien przez te swoje wojny i bomby i absurdalność. No i git galant. Chyba on wie, co gada, skoro z niego ten zawodowy kapłon i bogusław? Czyli że do nas, młodych i niewinnych smołyszów, nie można mieć o nic pretensji. Rajt?" - stwierdza Alex z "Nakręcanej Pomarańczy" Burgessa w kongenialnym przekładzie Stillera.

Rewelacyjna sekwencja otwierająca "Dziką bandę" Sama Peckinpaha. Zmierzch Dzikiego Zachodu. Na zakończenie jednej z najokrutniejszych jatek w dziejach kina widzimy coś jeszcze...

6407

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]