Wiara niedojrzała

Księża potrafią podtrzymywać infantylizm świeckich, bo z takimi wiernymi łatwiej im pracować. Bycie duszpasterzem ludzi dojrzałych jest szalenie wymagające: kapłan musi stale się dokształcać, a czasem i wykazywać pokorę, bo może okazać się, że dojrzały świecki w jakiejś dziedzinie jest od niego mądrzejszy. Poza tym dojrzały chrześcijanin nierzadko bywa niepokorny - w dobrym znaczeniu tego słowa: zadaje pytania, odważa się - to przecież przymiot dojrzałości - na krytykę. Tymczasem księża i tak mają inne problemy i nie potrzebują nowych - stwierdza w WIĘZI (12) ks. Dariusz Kowalczyk SJ, prowincjał Prowincji Wielkopolsko--Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.
 /
/

Z czego bierze się religijne zdziecinnienie polskich katolików?

Choćby z tego, że w Polsce nie ma katechezy dorosłych: znaczna część katolików kończy katechezę na poziomie szkoły podstawowej. W efekcie, choć są już dorośli, “sięgają po wzorce czy sformułowania znane z dzieciństwa".

Co gorsza, także katecheza dzieci jest infantylna - “nawet jak na dzieci". Przykładem choćby popularne karteczki służące do kontroli obecności na Mszy czy też karteczki z wypisanymi grzechami przed pierwszą spowiedzią. “Problem polega na błędnej koncepcji formacji religijnej dzieci, wedle której ktoś liczy dziecku grzechy, radzi, żeby je sobie zapisało na kartce, co więcej - wpaja lęk, że jeśli któregoś zapomni, to spowiedź może być nieważna". Dziecięca katecheza w Polsce opiera się nierzadko na budzeniu lęku. I owszem, w jednym sensie jest to skuteczne - “kościół w czasie nabożeństwa jest zapełniony dziećmi". Lecz metoda taka wzmacnia równocześnie “niedojrzałe schematy przeżywania własnej religijności", co negatywnie odbija się też w wieku dojrzałym. “Wychowanie dzieci winno opierać się na zasadzie wolności, wychowania do wolności. Nawet jeśli ubędzie nam nieco dzieci na nabożeństwie majowym, ostatecznie korzyści i tak będą zbawienne. W wychowaniu na dłuższą metę trzeba odwoływać się do wolności, również dziecka, bo potem owocuje to dojrzalszym chrześcijaństwem".

Z kolei sakrament bierzmowania, wedle tradycji mający być właśnie sakramentem chrześcijańskiej dojrzałości, w praktyce staje się często, paradoksalnie, momentem rozstania z Kościołem. W wielu przypadkach bowiem edukacja religijna dzieci kończy się na bierzmowaniu: “Spora część rodziców zdaje sobie sprawę, że bez tego sakramentu ich pociechy mogą mieć problemy w parafiach z sakramentem małżeństwa, więc »pchają« je po religijnej drodze uzyskania »glejtu« bierzmowania, a potem już dają sobie spokój".

Z punktu widzenia dojrzałości wiary bierzmowanie młodzieży w wieku 14-15 lat “ewidentnie się nie sprawdza", ba, “często ociera o groteskę czy farsę". Oczywiście, zdarzają się młodzi, którzy przyjmują bierzmowanie dojrzale - ale to wyjątki. Propozycje rozwiązania tego problemu idą w dwóch kierunkach. “Jedni starają się nawiązywać do tradycji wschodniej, starożytnej, w której małym dzieciom »jednocześnie« udziela się trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, w porządku: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia. To Eucharystia jest przecież szczytem wtajemniczenia, tymczasem u nas w kościelnej praktyce (bo nie w teologii!) okazuje się, że raczej bierzmowanie". By przyjąć to rozwiązanie trzeba jednak zrezygnować z retoryki o bierzmowaniu “jako sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej". Inni sugerują, że “sakrament bierzmowania nie musi być dla wszystkich", a zwłaszcza, że nie musi być wymagany do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Zakładają, że “chrześcijanin - osiągając wiek dorosły i wystarczającą dojrzałość wiary - mógłby sam prosić Kościół o bierzmowanie".

I wreszcie: religijna niedojrzałość bywa też cechą kleru. Więcej: jest ona groźniejsza niż infantylizm świeckich, bo duchowni są “na świeczniku" w Kościele - “ich wyraźniej widać i to oni przede wszystkim decydują o kształcie wspólnoty". Niedojrzałość proboszcza musi wywrzeć niszczący wpływ na parafię i duchowość świeckich. Niedojrzałe jest też poczucie, że kapłan - zwłaszcza, kiedy zasiada w konfesjonale - musi być wszechwiedzącym ekspertem od wszelkich problemów moralnych. A przecież, jeśli ktoś sądzi, że wiara zna odpowiedzi na wszystkie pytania i zawiłości życia, to jego dojrzałość szwankuje.

KB

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2004