Reklama

Wgląd, banan i taczki

Wgląd, banan i taczki

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Dzień dobry Państwu! Na początek może dowcip z placu budowy.
Z

Zaintrygowany przechodzień pyta majstra, dlaczego wszyscy biegają tam i z powrotem z pustymi taczkami. Pośpieszna odpowiedź brzmi: „Panie, tyle dzisiaj roboty, że nie mamy czasu załadować”.

Pewnego razu (w roku Pańskim 1914, jeśli mam być precyzyjny) na kanaryjskiej wyspie Teneryfie żył sobie Sultan. Sultan był szympansem, na którym przeprowadzono eksperyment. Niemiecki psycholog Wolfgang Koehler umieścił tuż obok klatki Sultana banana, jednocześnie wrzucając do klatki sporą gałąź. Sultan widzi banana, próbuje dosięgnąć łapą – za krótka. Sultan jest nie w ciemię bity, sięga po narzędzie i zgarnia banana przy pomocy odłamanego fragmentu gałęzi. Więc Wolfgang Koehler idzie dalej, proponując Sultanowi i ludzkości następny eksperyment: wrzuca do szympansiej klatki dwa bambusy, które można połączyć i zrobić jednego długiego bambusa. Sultan próbował, próbował, i w końcu się udało. I teraz wstrząsająca puenta: szympans był tak zachwycony osiągniętym sukcesem, że z wzrastającą maestrią składał i rozkładał narzędzie, kompletnie zapominając o bananie!

Och, zaiste, zaiste, gdyby świat, ten łez padół, był choć odrobinę sprawiedliwy, metropolie, miasta, miasteczka, wsie i przysiółki zaroiłyby się pomnikami szympansa Sultana. Sultan dzierżyłby sporządzony przez siebie osobiście kijek, a na cokole byłby napis (być może cokolwiek niepotrzebny): „Przypomnij sobie, po co robisz to, co robisz”.

Dobranoc Państwu! ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]