Reklama

Wedle całości

Wedle całości

09.07.2007
Czyta się kilka minut
"Jest przeto dozwolone odprawiać Ofiarę Mszy zgodnie z edycją Mszału Rzymskiego ogłoszoną przez bł. Jana XXIII w 1962 i nigdy nie odwołaną, jako nadzwyczajną formą Liturgii Kościoła.
fot. WALDEMAR WYLEGALSKI
N

Na te słowa tradycjonaliści czekali przez prawie 40 lat, które minęły od posoborowej reformy liturgicznej w 1970 r. W sobotę, w samo południe, Benedykt XVI opublikował list motu proprio (tzn. napisany z własnej inicjatywy: udzielane w nim przywileje nie muszą być zgodne z innymi przepisami kościelnymi) znoszący ograniczenia w odprawianiu tzw. Mszy trydenckiej, wprowadzone przez Jana Pawła II w 1984 r. Odtąd ksiądz nie będzie potrzebował specjalnego zezwolenia od swojego biskupa na celebrację starego rytu.

- Wraca poczucie ciągłości, które w pewnym sensie utraciliśmy po Soborze - komentuje o. Tomasz Kwiecień, liturgista. - Ryt posoborowy wprawdzie miał łączność z poprzednim, ale przez wielu był przedstawiany jako coś radykalnie nowego i odmiennego.

Według o. Kwietnia decyzja Papieża wprowadzi do Kościoła więcej pluralizmu. - On wynika z samej...

7576

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]