Reklama

Wariacje na temat losu

Wariacje na temat losu

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Sándor Márai: MAGIA - to dziewiąta u nas w ciągu kilku lat książka Máraiego, a niektóre szybko doczekały się wznowień.
P

Popularność zmarłego w 1989 r. węgierskiego pisarza, który od 1948 r. był nieobecny w ojczyźnie, a na emigracji borykał się z ogromnymi trudnościami wydawniczymi - starczy przypomnieć, że ukończona w pierwszym roku wygnania świetna powieść "Ziemia! Ziemia!..." czekała na druk blisko ćwierć wieku - stanowi fenomen niezwykły. "Wielki nieznajomy", jak nazwała go przed sześciu laty tłumaczka Teresa Worowska, stał się w Polsce jednym z ulubionych autorów minionego stulecia. Że zaś lista jego utworów, które nie doczekały się jeszcze przekładu, wciąż jest dłuższa od listy tłumaczeń - nieustannie nas zaskakuje. Takim zaskoczeniem jest też "Magia".

"Magia" to zbiór trzydziestu pięciu krótkich opowiadań - na tyle krótkich, że autor czytał je przed mikrofonem węgierskiego radia - opublikowany po raz pierwszy w 1941 r. Márai miał już za sobą jedno ze swych arcydzieł, "...

4439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]