Reklama

W USA rozwaga, w Polsce optymizm

W USA rozwaga, w Polsce optymizm

01.06.2020
Czyta się kilka minut
Prezydent Trump wywołał dyskusję zapowiedzią, że jeśli miejsc modlitwy nie otworzą gubernatorowie, to zrobi to sam.
B

Biały Dom sugerował wręcz, że chodzi o łamanie poprawki gwarantującej wolność wyznawanej religii. Innego zdania byli liderzy religijni, łącznie z częścią biskupów katolickich. Rabini reformowani odpowiedzieli prezydentowi, że choć rozumieją od wieków fundamentalną rolę miejsc modlitwy, to nie ma większej wartości niż pikuach nefesz, ocalenie życia. Inni podkreślali, że wraz z zamknięciem kościołów ani posługi religijne, ani praktyka wiary nie ustały w czasie pandemii.

Głos zabrał też główny epidemiolog USA dr Anthony Fauci (sam katolik), zalecając ograniczenie zgromadzeń, noszenie masek, unikanie śpiewu. Podkreślił, że rozdawanie komunii jest bliską interakcją, której należy wciąż unikać.

Tymczasem odmrażanie polskich kościołów odbywa się bez podobnej dyskusji. W ślad za zdjęciem przez rząd limitów przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki zachęcił ordynariuszy do odwoływania ogólnych dyspens i pozostawienia ich dla osób z infekcją, w podeszłym wieku i czujących obawę przed zakażeniem. Biskupi zachętę tę chętnie zrealizowali. Pozostaje czekać z niepokojem rezultatów. ©


Czytaj także: Wolność religijna w USA to rzecz święta. Nawet w dobie epidemii, która zbiera tu wyjątkowo śmiertelne żniwo.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolożka, publicystka i blogerka („Żydzi i czarownice”). Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przez ostatnie dwa miesiące (od 2 kwietnia do 2 czerwca) codziennie (średnio) jest odnotowywanych 350 nowych przypadków zachorowań. 2 kwietnia było 2.946 aktywnych chorych, a 2 czerwca jest ich 24.395. Dlatego jak Pani Zuzanna z niepokojem oczekuję rezultatów odmrażania.

Nikt w Polsce a w szczególności minister zdrowia nie twierdzi, że koronawirus sobie odpłynął. Owszem, udało nam się spłaszczyć krzywą zachorowań więc prawdopodobnie wirus będzie z nami dłużej. Nie sądzę aby trzysta zachorowań oraz kilkanaście zgonów dziennie w efekcie zachorowań miało by determinować zawieszenie naszej aktywności w tym aktywności religijnej na dalsze miesiące. A poza tym: jest ryzyko jest zabawa. I nieco poważniej: do odważnych i rozsądnych świat należy.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]