W sprawie ofiar
W sprawie ofiar
Jeszcze pięć lat temu Kodeks Prawa Kanonicznego przewidywał karę za prowadzenie przez duchownych działalności gospodarczej, nie karano natomiast za posiadanie pornografii z udziałem dzieci. Gdyby wówczas zgłosili się do mnie rodzice dziecka, które skrzywdził duchowny, jako adwokat z pewnością wskazałbym drogę przed państwowymi organami sprawiedliwości, odradzając postępowanie przed sądem kościelnym. Kościelne postępowanie trwałoby długo, przysparzając dodatkowych cierpień osobie pokrzywdzonej i nie zabezpieczając jej podstawowych praw.
Dziś sytuacja jest inna. Wpływ na tę zmianę miał przede wszystkim opublikowany w maju 2011 r. dokument Kongregacji Nauki Wiary, którego tytuł brzmi „Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania wytycznych dotyczących sposobu postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”. Warto...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]