Reklama

Ładowanie...

W smudze cienia

29.10.2012
Czyta się kilka minut
W najnowszym „Bondzie” przeszłość – nawet krwawa i pełna ofiar – zdaje się być zdecydowanie lepsza, prawdziwsza i prostsza niż współczesność. 007, agent melancholik?
Daniel Craig w filmie „Skyfall” Fotografia z materiałów dystrybutora
S

Siedziałem na brzegu
Łowiąc ryby, z jałową równiną poza mną,
Kiedyż na ziemiach moich zaprowadzę ład?
Most Londyński wali się wali się wali

T.S. Eliot, „Jałowa ziemia” (tłum. Czesław Miłosz)

Na ekrany kin wszedł właśnie „Skyfall” – najnowszy film o Jamesie Bondzie i trzeci, w którym postać słynnego brytyjskiego agenta służb specjalnych kreuje Daniel Craig. Choć chodzi tu przede wszystkim o zrealizowaną za 150 mln dolarów rozrywkę, to przecież raz jeszcze przekonujemy się, że kultura masowa może pochwycić aurę współczesności. W tym przypadku aurę schyłkową i nostalgiczną.

Miłosne nieszpory

Nową serię opowieści o agencie 007 zapoczątkowało „Casino Royale” z 2006 r., już czarno-białą początkową sekwencją wskazując, że artystyczna konwencja całkowicie się zmieniła i jesteśmy na antypodach wcześniejszych filmów z Pierce’...

10622

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]