Reklama

W smudze cienia

W smudze cienia

29.10.2012
Czyta się kilka minut
W najnowszym „Bondzie” przeszłość – nawet krwawa i pełna ofiar – zdaje się być zdecydowanie lepsza, prawdziwsza i prostsza niż współczesność. 007, agent melancholik?
Daniel Craig w filmie „Skyfall” Fotografia z materiałów dystrybutora
S

Siedziałem na brzegu
Łowiąc ryby, z jałową równiną poza mną,
Kiedyż na ziemiach moich zaprowadzę ład?
Most Londyński wali się wali się wali

T.S. Eliot, „Jałowa ziemia” (tłum. Czesław Miłosz)

Na ekrany kin wszedł właśnie „Skyfall” – najnowszy film o Jamesie Bondzie i trzeci, w którym postać słynnego brytyjskiego agenta służb specjalnych kreuje Daniel Craig. Choć chodzi tu przede wszystkim o zrealizowaną za 150 mln dolarów rozrywkę, to przecież raz jeszcze przekonujemy się, że kultura masowa może pochwycić aurę współczesności. W tym przypadku aurę schyłkową i nostalgiczną.

Miłosne nieszpory

Nową serię opowieści o agencie 007 zapoczątkowało „Casino Royale” z 2006 r., już czarno-białą początkową sekwencją wskazując, że artystyczna konwencja całkowicie się zmieniła i jesteśmy na antypodach wcześniejszych filmów z Pierce’...

10622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]