Reklama

Ładowanie...

W SKRÓCIE

15.03.2013
Czyta się kilka minut
12 – 15 marca
N

Nagroda Zbigniewa Herberta. William Stanley Merwin, 86-letni poeta amerykański, został laureatem pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta, którą przyznaje Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Laureata wyłoniło międzynarodowe jury, złożone z krytyków i twórców pod przewodnictwem Edwarda Hirscha. Merwin należy do najbardziej znanych amerykańskich twórców – ma na swoim koncie około 50 książek oraz dwie Nagrody Pulitzera i tytuł Poety-Laureata USA. Przez wiele lat mieszkał w Europie, mając m.in. dom na południu Francji, w latach 60. związany był w USA z ruchem protestów przeciwko wojnie w Wietnamie, obecnie jest stałym mieszkańcem Hawajów, a jego poezja w dużej mierze inspirowana jest przez idee ekologiczne. Opublikował także liczne tłumaczenia, w tym „Pieśni o Rolandzie” i „Czyśćca” Dantego. W Polsce wiersze Merwina przekładali m.in. Artur...

3037

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]