Reklama

Już tylko o ogrodach

Już tylko o ogrodach

17.06.2013
Czyta się kilka minut
W. S. MERWIN, amerykański poeta, laureat Nagrody im. Zbigniewa Herberta: Mity wywodzą się z tego samego źródła, z którego wywodzi się poezja, czyli z szamanizmu. Szkoda, że mądrość mitologii i poezji jest dziś zasłonięta przez towary i reklamy.
W. S. Merwin w swoim domu w miejscowości Haiku na Hawajach, czerwiec 2010 r. Fot. Tom Sewell / THE NEW YORK TIMES / EAST NEWS
J

JULIA FIEDORCZUK: Powiedział Pan kiedyś, że określenie „świat naturalny” jest absurdalne...
W.S. MERWIN: Oczywiście. Cóż nie jest naturalne? Ten oto moment, kiedy siedzimy w samochodzie w drodze do Żelazowej Woli, jest naturalny. Rano budzimy się w ciele, to naturalny stan rzeczy. Nie myślimy o tym w ten sposób, ale tak właśnie jest, my też jesteśmy częścią naturalnego świata. Styl życia opierający się na konsumpcji zasłania tę prawdę, uszkadza wyobraźnię. Proszę pomyśleć o wpływie reklam na wyobraźnię: otwieram gazetę i widzę jakiś przedmiot, o którego istnieniu wcześniej nie wiedziałem, a nagle mówi mi się, że muszę go mieć. To nas odwodzi od najprostszych, najprawdziwszych spraw.
Od wielu lat jest Pan zaangażowany w ochronę środowiska naturalnego.
Tak. W latach 50. działałem w ruchu antynuklearnym. To zatrważające, ale...

17832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]