Reklama

W pułapce lepszości

W pułapce lepszości

17.08.2020
Czyta się kilka minut
Kilka milionów polskich „patrycjuszy” przeżywa powyborczą frustrację. Może warto dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, zamiast utwierdzać się w dotychczasowym obrazie świata.
Przekonanie o cywilizacyjnej wyższości miasta miało niegdyś uzasadnienie w roli wsi jako dostawcy żywności. Pola uprawne w gminie Konstancin-Jeziorna. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK / EAST NEWS
D

Dialog dwóch kobiet w sile wieku, zasłyszany na przystanku w podkrakowskiej wsi:

– Znowu nie ma rozkładu, znowu nie ma rozkładu!

– Kiedyś tego nie było, ale odkąd zaczęła się tu osiedlać ta hołota z miasta…

Taką anegdotę mogę przytoczyć bezkarnie, lecz gdyby ją odwrócić i skierować przeciw mieszkańcom wsi, powszechnie uznano by to za niegodne. Obelgi kierowane z góry na dół bolą bardziej, niż z dołu do góry. Dlaczego jednak w ogóle ktoś myśli o tym podziale w kategoriach lepszy–gorszy?

Bo o tym, że myśli, przekonywać chyba nie trzeba. Raczej zaskakiwać niektórych może twierdzenie, że nie jest to oczywiste. Od ponad dekady w kontaktach z dziennikarzami toczę zmagania związane z jednym słowem – „prowincja”. Wkładają je w moje usta, autoryzując wywiady i parafrazując moje wypowiedzi – choć sam nigdy bym go nie użył. Zwykle bardzo się dziwią, dlaczego widzę w...

9278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Amen.

Nie kilka milionów, ale 10 milionów (jeśli liczyć wszystkich głosujących przeciw PiS, a za Trzaskowskim) jest sfrustrowanych nie przegraną w wyborach, ale "przegraną" w "wyborach", które były drastycznie nierówne i zorganiowane bez podstawy prawnej - a zatem są NIEWAŻNE w świetle Konstytucji. Jesteśmy sfrustrowani tym, że rządy nad nami od lat nielegalnie sprawuje zorganizowana grupa przestępcza, która bezprawnie obsadza kolejne instytucje uzurpatorami, podczas gdy bierność elit III RP względem tego bezprawia potwierdza tylko narrację mafii o ich miałkości. Nie mamy powodu wstydzić się tego, że czujemy wyższość nad tymi, którzy ogłupieni prymitywną hurrapatrio-katolicką propagandą lub przekupieni pieniędzmi z budżetu ochoczo popierają to zawłaszczanie i niszczenie państwa. Przy tym podział wcale nie przebiega na linii miasto-prowincja. Ta część "ludu" ze wsi i miasteczek, która przeciwstawia się przestępcom, to jedni z nas; ta część "patrycjatu" wielkomiejskiego, która popiera PiS, to nasi przeciwnicy. To panująca mafia cynicznie i kłamliwie stara się stawiać i podkreślać linię podziału między wsią i miastem.

No własnie. Podkreślmy fakt, ze jestesmy "lepsi" nie dlatego, ze mieszkamy w miastach, bo PiS-owskiej miejskiej holoty tez tu jest zdecydowanie w nadmiarze. I nie dlatego, ze jestesmy wykształceni. Bo "wykształcony" jest tez i pan Duda, i Jaki, i Suski, i Przyłębska, i liczna szajka PiS-owców i ich wyborców - rozmaitych Januszów i Grazyn. Jestesmy lepsi, bo wyrosliśmy w lepszym etosie kulturowym i wiemy, co jest dla Państwa Polskiego dobre, a co złe. No i nie wszyscy są tak bardzo sfrustrowani, skoro przewidywali PiS-owskie fałszerstwa. Ja na przykład nie i będe robiła w przyszłosci wszystko, zeby tej szajce zaszkodzić. Panie Greggu - w końcu mnie dopadła prokuratura. Będe zeznawać póki co jako swiadek, nie mam zielonego pojecia, w jakiej sprawie. Byc moze przeciwko red. Marcinowi Dzierzanowskiemu z "Wprosta" z oskarżenia Antoniego Macierewicza, bo tylko to mi przychodzi do głowy.:)))

To to wezwanie, którego Pani tak długo nie odbierała? Się Pani nie boi - prawdziwa Kasta już znajdzie paragraf ;)))

Pamietajcie o mnie. Gdybym sie długo nie odzywała, znaczy, ze mnie trafił szlag albo siedze:)))

Jeśli Panią posadzą to będzie miała Pani potem status kombatanta i człowieka represjonowanego.:):):) Ale tak na poważnie to w znacznej mierze wina partii opozycyjnych z PO na czele, która wpadła w samouwielbienie, a co gorsze nie ma żadnego pomysłu. Dodatkowo ciągle daje się wpuszczać w maliny PIS-owi. Nawet z wystawieniem do wyborów Trzaskowskiego chociaż sondaże pokazywały, że tylko Hołownia ma realne szanse wygrać w II turze.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]